Niezapomniane lekcje o sztuce w Muzeum Śląskim

Lekcje w Muzeum Śląskim na trwałe wpisały się w kalendarz uczniów Centrum.
15 listopada br. kolejna grupa młodzieży z III klasy Technikum nr 7 Projektowania i Stylizacji Ubioru uczestniczyła w lekcji, dotyczącej analizy dzieła malarskiego, przygotowanej dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych przez Muzeum Śląskie w Katowicach. Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem uczniów, którzy są bardzo wrażliwi na sztukę, a tym samym niezwykle jej chłonni.

Była to wyjątkowa lekcja, dotycząca kierunków w malarstwie polskim XIX i XX wieku. Uczniowie mogli podziwiać dzieła J. Matejki, H. Rodakowskiego, W. Kossaka, A. Grottgera, J. Chełmońskiego i innych. Ponadto samodzielnie pracowali z kartami pracy, które korygowała miła pani przewodnik. Podczas zajęć uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Czy na obrazie można łączyć kilka perspektyw? Czy barwa zielona jest zawsze chłodna? Co to znaczy „perspektywa żabia”? W jaki sposób forma obrazu może łączyć się z jego treścią?

Uczniowie utrwalili umiejętność analizy i interpretacji dzieła malarskiego.
Z pewnością bycie bliżej prawdziwej sztuki czyni człowieka szlachetniejszym i mądrzejszym, o czym przekonała się młodzież z Centrum.