Oferta 2024/2025

Technik Usług Kosmetycznych

ckziu pokaz 008

 

O Zawodzie

Ładny, zdrowy wygląd to podstawa dobrego samopoczucia, a w XXI wieku wizytówka i pierwszy krok do sukcesu każdego człowieka. Dbanie o siebie to już nie luksus, a podstawowa czynność, dlatego zapotrzebowanie na usługi kosmetyczne stale rośnie. Branża BEAUTY to jedna z obecnie najprężniej działających w Polsce, a także za granicą, zwłaszcza w Europie Zachodniej, dająca szerokie perspektywy zatrudnienia oraz rozwoju zawodowego. Kosmetyczka jest osobą zajmującą się pielęgnacją i ozdabianiem ludzkiego ciała, a w szczególności twarzy. Zasięg świadczonych przez nią usług rozrósł się wielokrotnie w związku z postępem technologicznym w tej branży. Dziś zabiegi wykonywane w zakładach kosmetycznych to nie tylko manicure, pedicure, piercing, depilacja czy wizaż, ale też świadczenia związane z fizjoterapią i kosmetologią. Technik usług kosmetycznych wykonuje zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, stóp i ciała; przygotowuje klienta do zabiegów zgodnie z postawioną diagnozą; dobiera i stosuje właściwe preparaty kosmetyczne, dobiera metody i techniki wykonywania określonych zabiegów; dobiera aparaturę, narzędzia i przybory do wykonywania określonych zabiegów pielęgnacyjnych oraz określa działanie czynników fizykalny na organizm człowieka.

Kosmetyczka wymaga specjalistycznego wykształcenia, które można zdobyć w szkole policealnej. Dodatkowe umiejętności można zdobyć na licznych kursach i szkoleniach organizowanych zarówno przez szkoły jak i producentów kosmetyków oraz urządzeń używanych w salonach piękności.

UMIEJĘTNOŚCI

wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej twarzy i ciała w tym: manicure i pedicure, pielęgnowanie oprawy oczu z uwzględnieniem farbowania brwi i rzęs oraz depilacji brwi, pielęgnowanie włosów stosownie do ich rodzaju, w tym wykonywanie masażu głowy, pielęgnowanie dekoltu, pielęgnowanie cery z uwzględnieniem oczyszczania higienicznego i leczniczego oraz nakładanie i zmywanie nakładanych na skórę preparatów (maski, kremy), pielęgnowanie całego ciała z uwzględnieniem masażu ogólnego i częściowego; wykonywanie zabiegów z zakresu kosmetyki upiększającej, makijażu dziennego, wieczorowego, fantazyjnego i charakteryzacji, usuwanie zbędnego owłosienia, zdobienie paznokci; wykonywanie zabiegów kosmetyki leczniczej: z zakresu światło-lecznictwa, hydroterapii, elektrolecznictwa, fizykoterapii z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań zdrowotnych.

PERSPEKTYWY ROZWOJU

Studia wyższe na kierunkach: kosmetologia, fizjoterapia, rehabilitacja, zdrowie publiczne, psychologia oraz pokrewne i inne wybrane kierunki.

Kursy doskonalące oraz kursy rozwijające dodatkowe umiejętności, np. kurs wizażu, stylizacji paznokci, rzęs, makijaż permanentny, itp.

ckziu pokaz 032PERSPEKTYWY PRACY

produkt manager dla koncernu kosmetycznego, dermokonsultantka w aptekach i drogeriach, salony kosmetyczne, gabinety odnowy biologicznej, możliwość wykonywania mobilnej działalności w domach klientek, możliwość wykonywania niszowego zawodu podologa, studio wizażu – make-up artist, gabinety Wellness & SPA.


Technik Podolog

5  O ZAWODZIE

Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca, otyłość czy zmiany naczyniowe, sprawiają, że wiele osób uskarża się na problemy ze stopami. Nie bez wpływu na ich kondycję pozostają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe, tryb życia i zamiłowanie do modnego, choć niezdrowego obuwia.
Dzięki zabiegom podologicznym stopy odzyskują zdrowie i estetyczny wygląd. Sprawne, zadbane stopy poprawiają samopoczucie, przywracają komfort życia i poruszania się, pozwalają cieszyć się przyjemnością płynącą ze spacerów, biegania,…Warto zatem zostać podologiem!
Podologia zajmuje się głównie diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp. To nauka o kończynach dolnych, która bada tkanki i narządy, z których są one zbudowane.
Podolog jest nowym zawodem przyszłości, gdyż coraz więcej osób korzysta z usług branży Beauty – został wpisany do rejestru zawodów dopiero w 2015 roku i jest określany jako zawód paramedyczny.
Technik Podolog rozpoznaje zmiany patologiczne w obrębie kończyn dolnych i szuka ich przyczyny. Na początku zbierany jest wywiad, następnie przeprowadza się badania, aby w końcowej fazie postawić diagnozę i zlecić odpowiednią terapię, zabieg lub sposób kuracji. W przypadku, gdy nie ma możliwości jednoznacznego rozpoznania choroby stóp, podolog kieruje pacjenta do innego specjalisty – najczęściej dermatologa, chirurga, diabetologa lub flebologa.
Podolog leczy takie schorzenia jak: stopa cukrzycowa, wrastający paznokieć, modzele, odciski i nagniotki, kurzajki (brodawki), nadpotliwość stóp, pęcherze, grzybica stóp.
Ponadto wykonując ten zawód, będziesz zajmować się zmianą kształtu lub struktury paznokcia (rekonstrukcja lub profesjonalne obcięcie), masażem stóp, doborem odpowiedniej ortezy i wykonywaniem opatrunków na stopach i piętach.
W kompetencji podologa leży także udzielanie profesjonalnych porad na temat prawidłowej pielęgnacji stóp i profilaktyki leczenia chorób z nimi związanych.
W krajach Unii Europejskiej zawód podologa zyskuje popularność także z powodu wydłużania się ludzkiego życia. Osoby starsze, ze względu na ograniczoną sprawność ruchową, utratę równowagi hydrolipidowej skóry oraz przewlekłe choroby potrzebują regularnej, stopy.jpgmedycznej pielęgnacji stóp. Na choroby cywilizacyjne zapada coraz więcej ludzi. Jednak to, co cieszy najbardziej, to ewolucja w sposobie myślenia. Coraz więcej osób przestaje problemy stóp wstydliwie ukrywać w butach. Zdrowe i zadbane stopy staja się równie ważne jak piękne zęby, włosy i cera. Środowisko kosmetyczne nie pozostaje obojętne na nowości i oczekiwania współczesnego świata. Standardowy gabinet podologiczny posługuje się nowoczesnym i bezpiecznym sprzętem, rygorystycznie przestrzega się w nim higieny, używa materiałów jednorazowych. Narzędzia są dezynfekowane i sterylizowane, podobnie jak w gabinecie lekarskim. Techniki podologiczne budzą uznanie. Świadczy o tym stale rosnąca liczba uczestników specjalistycznych szkoleń, a także zainteresowanie kierunkami podologicznymi w szkołach wyższych. Profesjonalizm jest w cenie, a dynamicznie rozwijająca się podologia staje się zawodem przyszłości.2

UMIEJĘTNOŚCI

 • znajomość anatomii i fizjologii kończyny dolnej, a w szczególności choroby i deformacje stóp (paluch koślawy, płaskostopie, palce młotkowate, wrastające paznokcie itp.);
 • umiejętność doboru zabiegów podologicznych do konkretnych problemów; umiejętność rozpoznawania schorzeń (np. miażdżyca, cukrzyca, obrzęk limfatyczny, zakażenia skóry, głębokie owrzodzenia), które wymagają konsultacji z lekarzami specjalistami oraz umiejętność współpracy z lekarzami specjalistami (chirurg, dermatolog, flebolog, diabetolog);
 • umiejętność wykonywania zabiegów: usuwanie zgrubień i odcisków; szlifowanie, korygowanie i prawidłowe obcinanie paznokci, leczenie bolesnych pęknięć skóry na piętach, zakładanie klamer korygujących na wrastający paznokieć, masaże stóp, itp.;
 • umiejętność obsługi specjalistycznego sprzętu (np. frezarek podologicznych z różnymi rodzajami końcówek, ortez, pilników, cążków kosmetycznych, dłutek, klamer), itp.;
 • znajomość substancji chemicznych wchodzących w skład kremów, maści, balsamów, których używa się podczas zabiegów i poleca do codziennej pielęgnacji stóp. Należy również wiedzieć, jakie mają działanie i jakie problemy stóp można dzięki nim wyleczyć, ale także znać przeciwwskazania do ich stosowania w przypadku konkretnych schorzeń czy urazów albo alergii na określone składniki.

PERSPEKTYWY ROZWOJU

Studia wyższe na kierunkach: kosmetologia, fizjoterapia, rehabilitacja, medycyna, zdrowie publiczne, dietetyka, psychologia oraz pokrewne i inne wybrane kierunki. 

Kursy doskonalące, a także kursy rozwijające dodatkowe umiejętności, np. kurs pedicure, manicure. 

PERSPEKTYWY PRACY  4

 • salony kosmetyczne
 • specjalistyczne gabinety podologiczne
 • gabinety odnowy biologicznej
 • ośrodki SPA
 • sanatoria
 • gabinety medyczne
 • możliwość otworzenia własnej działalności gospodarczej w tym obszarze.