Narodowe Czytanie to największa w Polsce akcja upowszechniająca czytelnictwo i polską literaturę klasyczną, której patronuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Lekturą 12. edycji akcji była książka Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".  Po raz kolejny przygotowaliśmy nasze szkolne wydarzenie w ramach Narodowego Czytania. W tym roku do akcji włączyli się nauczyciele, którzy zaprezentowali swój kunszt oratorski całej społeczności Technikum nr 1 podczas relacji na profilu społecznościowym. Do akcji włączył się również szkolny radiowęzeł, z głośników którego na każdej przerwie słychać było fragmenty tegorocznego dzieła. Dodatkowo w szkolnej bibliotece zawisła gazeta przybliżająca postać Elizy Orzeszkowej, a w całej szkole rozwieszone zostały cytaty z „Nad Niemem”.

Do zobaczenia za rok.

Dwa tygodnie temu w centrum Sosnowca zapadł się balkon. W wyniku tego wypadku zmarła kobieta, a jej mąż walczy w szpitalu o życie. Są to rodzice naszego ucznia Jakuba Stawiszyńskiego. Kuba w tym roku rozpoczął naukę na kierunku technik żywienia w Technikum Gastronomicznym. Kuba i jego niepełnosprawny brat są w bardzo trudnej sytuacji. W jednej chwili stracili rodziców, opiekę, dach nad głową, środki do życia, zmagają się z niewyobrażalną tragedią.

Potrzebują pomocy w tym pomocy materialnej. Został zorganizowany Festyn Charytatywny – Wspólnie Dla Kuby.

Nowy rok szkolny 2023/2024 oficjalnie rozpoczęty!
W Technikum Nr 1 akademia z okazji inauguracji nowego roku szkolnego przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

received 327895336346652
Drodzy uczniowie!
Życzymy wam, aby ten rok był dla was czasem inspirujących wyzwań i wspaniałą przygodą w otoczeniu wspierających nauczycieli i życzliwych rówieśników. Uczcie się z zapałem, rozwijajcie swoje pasje i pamiętajcie, „że wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami…”.
Wszystkim nauczycielom życzymy niegasnącej energii do pracy, samorealizacji w życiu zawodowym  i satysfakcji płynącej z pracy z uczniami.

Kolejne wydarzenie w ramach obchodów jubileuszowych 10-lecia CKZiU za nami.
Dzisiaj doradcy zawodowi przygotowali dla uczniów i absolwentów Dzień Młodego Pracownika. Młodzież uczestniczyła w Młodzieżowych Targach Pracy, podczas których oprócz spotkań z pracodawcami młodzi ludzie mogli poćwiczyć pierwsze rozmowy rekrutacyjne, dowiedzieć się jakie są ścieżki awansu oraz możliwości rozwoju, a także jak wygląda specyfika pracy w różnych obszarach. Ponadto uczniowie brali udział w grupowych zajęciach z doradztwa zawodowego - grach i ćwiczeniach z planowania i budowania zespołu, wzmacniania relacji w grupie oraz rozwoju kreatywności.

IMG20230526101102
Podczas wydarzenia odbywały się indywidualne rozmowy z doradcami zawodowymi  na temat planowania własnej kariery. Pośród wystawców na Młodzieżowych Targach Pracy byli przedstawiciele: Służby Więziennej, Straży Granicznej, Głównego Urzędu Statystycznego z Katowic,  Młodzieżowego Centrum Kariery Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP z Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Katowic czy Agencji Pośrednictwa Pracy.
Organizatorem Dnia Młodego Pracownika było Studio Planowania Kariery AleStart! działające w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, natomiast współorganizatorem było Młodzieżowe Centrum Kariery Śląskiej Wojewódzkiej Komendy OHP z Sosnowca. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem nie tylko wśród uczniów technikum i branżowej szkoły CKZiU, ale także odwiedzających szkołę ósmoklasistów.

 

Przed naszymi uczniami czas odpoczynku i zabawy. To również okres, kiedy będą spędzać czas w różnych miejscach. Każdy będzie miał  swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Młodzież musi jednak  pamiętać o swoim ( i nie tylko) bezpieczeństwie (odpowiednim zachowaniu).
Jeszcze w czerwcu odbyły się pogadanki przeprowadzone przez wychowawców na temat zasad zachowania w czasie wakacyjnego odpoczynku. Szkolna pielęgniarka przeprowadziła prelekcję, która również dotyczyła właściwych postaw w czasie wakacji. Uczniowie mogli zapoznać się z wystawą dotyczącą bezpiecznych wakacji, która ustawiona była w holu głównym budynku Technikum nr 1 Ekonomicznego.

Do zobaczenia we wrześniu.

Już od godziny 10 bawiliśmy się w różnych miejscach naszej szkoły.
W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć wśród Nas pani Dyrektor CKZiU Elżbiety Czernik, która odwiedziła społeczność Ekonomika z wizytatorem Kuratorium Oświaty panem Maciejem Zielińskim. W ciepłych słowach skierowanych do nauczycieli i uczniów pani Dyrektor wyraziła wdzięczność za 10 lat wspólnej pracy, życzyła wszystkim udanej zabawy, a honorowego gościa oprowadziła po szkole, prezentując poszczególne stanowiska. A było co oglądać!
Uczniowie zobaczyli egzotyczne zwierzęta, pająki, węże, skorpiony, żabę rogatą i liścienia.

PSX 20230526 132118
Wśród licznych atrakcji tego dnia znalazły się: humanistyczny escape-room, karaoke, playstation oraz fotobudka.