Akcja informacyjno – edukacyjna Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego "Nowe Narkotyki, Nowe Zagrożenia"

banerGłównym celem Akcji jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych, w szczególności nowych narkotyków, ale także alkoholu, tytoniu oraz leków przez osoby młode. Akcja skierowana jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób w wieku 15-30 lat, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodziców/opiekunów, studentów uczelni wyższych, a także organizatorów wypoczynku zimowego i letniego. 


Nowe narkotyki są groźną trucizną, na jaką narażeni są młodzi ludzie, prowadzą do uzależnienia, zatruć, chorób, a nawet zgonów. Nowe narkotyki, choć sprzedawane jako ten sam produkt lub substancja, przy każdym kolejnym zakupie mogą mieć inny skład, dlatego nigdy nie wiesz co zażywasz.  Używanie narkotyków w połączeniu z alkoholem i innymi substancjami odurzającymi stwarza dodatkowe zagrożenie dla zdrowia i życia.  
Nowe narkotyki charakteryzują się wysoką toksycznością nawet w mikroskopijnych dawkach. Ich użycie łatwo może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych i ośrodkowego układu nerwowego.  Prowadzenie pojazdów po zażyciu jakichkolwiek narkotyków to śmiertelna pułapka, która stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko kierowców i pasażerów, ale także innych osób na drodze.

 P O S T Ę P O W A N I E  W SYTUACJI ZAGROŻENIA ŻYCIA

Objawy zatrucia nowymi narkotykami, takie jak m.in.:  utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zatrzymanie oddechu czy nadmierne pobudzenie psychoruchowe s ą bezwzględnymi  wskazaniami do wezwania pogotowia ratunkowego. W takich sytuacjach zadzwoń pod numer 112. Do czasu przybycia pogotowia udziel pierwszej pomocy przedmedycznej:  w przypadku utraty przytomności u ł ó ż osobę nieprzytomną w pozycji bezpiecznej zapewniającej dopływ powietrza i ochron ę przed zachłyśnięciem, sprawdzaj oddech, w przypadku zatrzymania oddechu zastosuj procedury Podstawowego Podtrzymania Życia (30 ucisków na klatkę piersiową i 2 wdechy), w przypadku pobudzenia zapewnij obecność 1-2 osób przyjaznych dla poszkodowanego, pozostań przy poszkodowanym do czasu przybycia pogotowia ratunkowego, jeśli tylko to możliwe dowiedz się, jakich substancji u ż y ł poszkodowany. Znalezione przy poszkodowanym leki, używki lub opakowania przekaż personelowi medycznemu.

Gdzie szuka ć pomocy? 

  • Bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej Nowe Narkotyki - Dopalacze 800 060 800 (czynna całą dob ę ) 
  • Antynarkotykowy Telefon Zaufania 801 199 990 czynny codziennie w godz. od 16.00 - 21.00. Opłata za połączenie z tel. komórkowych według stawek operatora. Opłata za połączenie z telefonów stacjonarnych za pierwszy impuls
  • Antynarkotykowa Poradnia Internetowa www.narkomania.org.pl

plakat